2010. november 25., csütörtök

Károlyi szobráért demonstráltak


Károlyi Mihály, az első magyar köztársaság elnöke szobrának védelmében demonstráltak vasárnap, Budapesten, a Kossuth téren. 

Az ANTIFA Új Spartacus Liga azért hirdetett demonstrációt, mert november 16-án „meggyalázták” Károlyi Mihály szobrát, s ezt nyíltan történelemhamisító, antiszemita cselekedetnek tartják. A Jobbik keddi tüntetésén - amelyet Horthy Miklós Budapestre vonulásának évfordulóján rendeztek - a felszólalók követelték Károlyi Mihály szobrának eltávolítását. A szoborra Novák Előd országgyűlési képviselő egy táblát akasztott azzal a szöveggel, hogy „Én felelek Trianonért!”.
Valakik később egy, a zsidó vallást jelképező fejfedőt, kipát helyeztek a szobor fejére.

Vasárnap délután a „Hit, illúziók nélkül” elnevezésű rendezvényen felszólalt Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, Márton László író és Tamás Gáspár Miklós filozófus.

Feldmájer Péter beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy ami Károlyi szobrával történt az nyílt és világos támadás a zsidóság és az egyenlőség eszméje ellen. Szerinte azért „gyűlölik” Károlyit, mert nem volt elvakult antiszemita, zsidógyűlölő és felemelte hangját a zsidótörvények ellen.

Márton László író méltatva Károlyi Mihály életútját, kijelentette, ma hiányzik a méltóság „az ország második és harmadik közjogi méltóságából”. Tamás Gáspár Miklós filozófus azt mondta, hogy Károlyi valóban „áruló” volt, elárulta azt a történelmi osztályt, amihez tartozott és a parasztság oldalára állt, ezért üldözik ma is. Elutasítjuk azoknak az „intellektuális gyávaságát”, akik nem tudnak mást kitalálni, mint a több száz éves sérelmek felhánytorgatása, és a bűnbakok újbóli sárba tiprása - hangoztatta.

A demonstráción mintegy félezren vettek részt. A rendezvény végén többen fehér, vagy vörös szegfűt, gyertyát helyeztek el Károlyi szobránál.

A rendezvénytől távolabb, az út menti házak tövében két tucatnyi ellentüntető állt, közülük néhányan árpádsávos zászlót lengettek.

1918 őszén az első világháborús katonai vereség következtében széthullott az 1867-ben létrehozott Osztrák-Magyar Monarchia. 1918. október 31-én győzött Magyarországon a polgári demokratikus forradalom, s miután november 12-én Ausztria demokratikus köztársasággá alakult, 1918. november 16-án a parlamentben összeült Nagy Nemzeti Tanács deklarálta a népköztársasági államformát, majd 1919. január 11-én határozatot hozott Károlyi Mihály köztársasági elnöki kinevezéséről. 

MTI

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése